Stavební čističky vzduchu

Stavební čističky vzduchu

Stavební čističky vzduchu jsou konstrukčně odlišné od známých domácích čističů vzduchu či klimatizací, které plní částečně i funkci čištění vzduchu.

Důvod je, že se musí vypořádat z daleko větším znečištěním jako je broušení stěn či podlah, drážkování, prachem vznikajícím při práci se sypkými stavebními hmotami a to velmi rychle, aby použití mělo smysl.

Stavební čističky proto většinou disponují velkými filtry, výkonným ventilátorem s velkou výměnou vzduchu, což je sice oproti domácím čističům prodražuje, ale fungují i při velkém znečištění a hlavně rychle. Aktuální cena: https://www.foxnaradi.cz/vac-800-ec-air-protect-14-kit-stavebni-cisticka-vzduchu-trida-prasnosti-hepa-14-flex

Přesto že většina stavebních firem užívá při drážkování a broušení stavební vysavače a pro osobní ochranu respirátory, tak již po chvíli práce se stěží dá považovat pracoviště za ideální.

Nakonec zůstávají jen nezbytní pracovníci a ostatní se v ideálním případě věnují  práci v jiné lokalitě stavby.

Stavební čistička vzduchu se dá použít dvojím základním způsobem, buď se vyfukuje vyčištěný vzduch mimo znečištěnou oblast (s HEPA filtrem možno i mimo objekt) a nebo se nechá čistička pouze cirkulovat na místě práce (kdo má zkušenosti s digestořemi tak se jedná o stejný princip). Výhodou výfuku vzduchu ven je nevíření již sedlého prachu, nevýhodou je nutnost instalace hadic a v zimě  vyfouknutí ohřátého vzduchu. Při použití filtru s aktivním uhlím se zbavíte i zápachu ředidel , barev atd. Filtry se používají vždy ,důvod je ochrana ventilátoru (ložisek a nestejnoměrné zanesení lopatek ) a znečištění prostředí vně stavby.

Kvalitní stavební čističky vzduchu si nezadají s kvalitou čištění s domácími (mimo zvlhčování vzduchu). Jsou schopné zachytit různé alergeny, viry, pyly atd. což je pro stavební čističku spíš bonus než hlavní výhoda. Jako hlavní výhodu považujeme zdravé pracovní prostředí s tím spojenou větší produktivitu pracovníků, snížené náklady na úklid, zakrývání všeho v místnosti a dnes je to i prezentace firmy, což by mělo vyvážit pořizovací náklady, včetně  nákladů provozních.

P.D. a S.H.

 

 

 

Čističe vzduchu

Čistička vzduchu nebo čistička vzduchu na stavbě je jednotka pro filtrování vnitřního vzduchu zadržováním škodlivých částic v místnosti. Vzduch v interiéru může být až pětkrát více znečištěný než vzduch venkovní, například prachem, plísněmi, bakteriemi nebo alergeny. Čističky vzduchu tomu brání a zajišťují čistý a vyčištěný vzduch v interiéru. Umožňují filtraci jemného prachu, bakterií nebo kontaminovaných aerosolů ze vzduchu v nejrůznějších prostředích. To zajišťuje zlepšenou kvalitu vzduchu a méně zdravotních rizik pro přítomné osoby. Čističku vzduchu lze použít na staveništích, v průmyslu a řemeslném prostředí, stejně jako v lékařských ordinacích, kancelářích nebo zasedacích místnostech.

Funkce čističky vzduchu

Čističky vzduchu výrazně snižují znečištění na stavbách a v místnostech. Jejich filtrační systém odstraňuje ze vzduchu prach, spory, viry nasycené aerosoly, bakterie a pyl. Na stavbě čističky vzduchu také filtrují vdechovatelný jemný prach ze vzduchu, aby ochránili obchodníka.

(Čističky vzduchu s filtračním systémem nasávají znečištěný vnitřní vzduch pomocí ventilátoru a směrují jej do vnitřku čističky vzduchu. Větší ventilátor zajišťuje nasávání většího množství vzduchu při pomalém otáčení. Díky tomu je hladina hluku nižší než čističky vzduchu s menším ventilátorem.Nasávaný vzduch je směrován přes vestavěný filtrační systém a prochází několika filtry.Při tomto procesu se nejprve zachytí prach a větší částice a ty nejmenší částice se pak ze vzduchu odfiltrují. Jemný prach, aerosoly a další znečišťující látky se shromažďují a čistička vzduchu uvolňuje vyčištěný, čistý vzduch zpět do místnosti přes výstup).

Filtrační systémy

Čistička vzduchu v budově potřebuje více než jen jeden typ filtru, aby odstranila co nejvíce škodlivin z vnitřního vzduchu. To je důvod, proč většina čističek vzduchu obsahuje několik vzduchových filtrů, z nichž každý filtruje určitý typ znečišťujících látek, jako je jemný prach nebo viry.

V čističce vzduchu je na začátku zpravidla předfiltrační vložka. To zadržuje hrubé částice a chrání filtrační vložku. Následující hrubý filtr, označovaný také jako předfiltr, již zachytí 90 % prachových částic, ale i chlupů nebo drobného hmyzu. Předfiltr se skládá z mřížky nebo rouna a funguje jako síto. Nepříjemné pachy v místnosti lze filtrovat i filtrem s aktivním uhlím. Tento filtr na bázi aktivního uhlí zachytí přibližně 70 % prachových částic. Jemný prachový filtr zadrží až 80 % jemných prachových částic, které se obvykle vyskytují na stavbách.

Největší účinek mají HEPA filtry, jak jsou známé. Zkratka HEPA znamená „High Efficiency Particulate Air“. Tyto vzduchové filtry jsou vyrobeny ze syntetických filtračních vláken a fungují pomocí bariérového, setrvačného a difúzního efektu. V bariérovém efektu jsou malé částice, které následují proudění vzduchu kvůli své nízké hmotnosti, přitahovány k vláknům, když se přiblíží příliš blízko, a pak se k nim přilepí. Setrvačný efekt ovlivňuje větší částice. Díky své větší hmotnosti si udržují svůj směr nezměněný, i když proud vzduchu změní směr, což způsobí, že narazí na vlákna, ke kterým se rovněž přilepí. Difúzní efekt působí na nejmenší částice, jejichž pohyb je ovlivněn srážkou s jinými molekulami plynu. V důsledku toho částice nesledují proudění vzduchu rovnoměrně, ale místo toho jsou neustále vychylovány a tím narážejí na materiál filtru, ke kterému se přilepí. HEPA filtry jsou dostupné ve dvou třídách, HEPA13 a HEPA14. Filtr HEPA H13 zachytí 99,99 % částic a filtr HEPA H14 až 99,995 % částic.

Výměna filtrů

V závislosti na typu filtru je nutné vzduchové filtry dříve nebo později vyměnit. To závisí na prostředí, ve kterém se čistička vzduchu používá, a na jakém modelu. Na stavbě filtry obvykle vydrží kratší dobu než například v kanceláři, protože tam je třeba při čištění vzduchu absorbovat více prachu a nečistot. HEPA filtry vydrží na stavbě asi tři měsíce, zatímco v kanceláři je lze používat i jeden rok. Předfiltry a filtry s aktivním uhlím by se měly měnit častěji v závislosti na množství prachu, které musí absorbovat během čištění vzduchu.

Použití čističky vzduchu

Kancelářský čistič vzduchu

Pokud je v kanceláři instalována čistička vzduchu, je třeba věnovat pozornost poměru velikosti místnosti a struktury místnosti k výkonu čističky vzduchu. Čistička vzduchu by měla dopravit veškerý vnitřní vzduch přes filtry alespoň šestkrát za hodinu. To znamená, že ve větší místnosti jsou na jednotku větší nároky než v menší místnosti. Požadovaný výkon čističky vzduchu lze určit vynásobením vnitřního objemu šesti. Při instalaci čističky vzduchu v kanceláři je také třeba vzít v úvahu hlasitost hluku. Ten by měl být co nejnižší, aby nepříjemně nenarušoval pracovní atmosféru. Kromě snadné manipulace je třeba myslet i na péči a údržbu.

Instalací čističek vzduchu společnosti chrání své zaměstnance před nákazami a jejich plíce jsou vystaveny prachu. Z čištění vzduchu těmito jednotkami těží zejména alergici. Alergeny, jako je pyl a domácí prach nebo látky znečišťující ovzduší, jsou ze vzduchu automaticky odfiltrovány. Čistička vzduchu prospívá i lidem citlivým na pachy, protože pomocí filtru s aktivním uhlím jsou pachy odfiltrovány i v kanceláři.

Čistička vzduchu je užitečná zejména v kancelářích, kde není možné dostatečné větrání, nebo ve velkých městech, kde větrání může zvýšit hladinu škodlivin.

Stavební čističky vzduchu

Na stavbě, například při stavebních pracích nebo rekonstrukcích, platí zvláštní podmínky s ohledem na vnitřní ovzduší. Ve srovnání s takovými místy, jako jsou školy, kuchyně nebo domácí prostředí, existují předpisy o expozici prachu pro vnitřní prostory na staveništích. Ty je nutné přísně dodržovat, abychom ochránili živnostníky, a proto je čistička vzduchu na stavbě většinou nezbytná. Pro čističky vzduchu na stavbách jsou zvláště důležité jemné prachové filtry a HEPA filtry, protože zachycují vdechnutelný a škodlivý prach a filtrují je ze vzduchu. Kromě toho vznikají ve vzduchu na stavbách další škodlivé látky a odstraňování pachů, plynů, choroboplodných zárodků nebo plísní provádí také čistička vzduchu. Čistička vzduchu na staveništi zachycuje stavební prach a znečišťující látky,

Čističe vzduchu v podnicích

Soukromé prostory, kanceláře nebo staveniště nejsou jedinými místy, kde čističky vzduchu zajišťují čistý vzduch. Průmyslové čističky vzduchu najdou uplatnění i v podnicích. Stejně jako v jiných prostředích tyto jednotky nasávají viry, bakterie, pyl a další látky znečišťující ovzduší a filtrují je ze vzduchu. V závislosti na nastavení se v podnicích často objevují nepříjemné pachy, které lze snadno neutralizovat nebo eliminovat pomocí filtru s aktivním uhlím uvnitř čističky vzduchu. Vzniká také více prachu, a proto je HEPA filtr užitečný i v komerčních aplikacích. Průmyslová čistička vzduchu zajišťuje lepší celkovou pohodu na pracovišti. Čističe vzduchu mají různé úrovně výkonu v kubických metrech za hodinu, a proto je také třeba dbát na to, aby byl filtr vhodný pro velikost místnosti v podniku.

Jak vhodné jsou čističky vzduchu?

Bylo prokázáno, že čističky vzduchu zlepšují kvalitu vzduchu. Nenahrazují však pravidelné větrání. Ale jsou zvláště užitečné v místnostech, kde pravidelné větrání není vždy možné z určitého důvodu. Čističky vzduchu v místnosti jsou však z hlediska kvality vzduchu užitečné pouze tehdy, pokud je jejich výkon přizpůsoben velikosti místnosti a počtu osob v ní. Například malá čistička vzduchu používaná k odstranění pachů v malé kuchyni je na velké stavbě k ničemu.

Pokud je zvolena správná čistička vzduchu, jednotka výrazně zlepší kvalitu vzduchu. Čistička vzduchu je proto vhodná v mnoha různých oblastech. Masivně se snižuje množství škodlivin a velmi malých částic, alergici mohou snížit své utrpení odfiltrováním alergenů jako je pyl a prach, snižuje se riziko infekce viry a bakteriemi a předchází se zdravotním problémům způsobeným vdechovatelným jemným prachem.

Jaké jsou výhody čističky vzduchu proti koronaviru?

Důležitost čističky vzduchu pro podporu čistého vzduchu bez virů se obzvlášť jasně ukázala s ohledem na pandemii koronaviru v posledních dvou letech. Zatímco ventilace je stále nezbytná pro kvalitu vnitřního vzduchu a snížení rizika infekce covidem, čističky vzduchu mohou účinně filtrovat kontaminované aerosoly a koronaviry přes vzduchové filtry. S HEPA filtrem, který se dodává ve dvou různých třídách, mohou čističky vzduchu filtrovat nejen prach, pachy a alergeny, ale také koronaviry. Filtr HEPA je k dispozici jako filtr HEPA 13, který zachytí 99,99 % částic ze vzduchu, a jako filtr HEPA 14, který dokáže odfiltrovat 99,995 % částic ze vzduchu.

Nákup čističky vzduchu

Cena není jediným faktorem, který je třeba vzít v úvahu při nákupu čističky vzduchu. Protože i když se levnější položka zdá atraktivnější, existují další podrobnosti o čističkách vzduchu, které jsou při nákupu důležitější. Mezi rozhodující faktory nákupu by měla patřit účinnost filtru a spotřeba energie. Účinnost filtrů se projevuje například při odstraňování pachů a alergenů, stejně jako prachu a pylu.

Převzato ze stránky výrobce https://www.flex-tools.com

Odeslat článek známému   Vytisknout